03 Mayıs 2024

Her inovasyonun temelinde, doğadan alınan ilham ve öğreti vardır. Bilim, matematik, fizik... Her biri doğanın büyüleyici ritmini taklit ederek, keşifler yapılmasını sağlamıştır. Örneğin uçaklar kuşların kanatlarını andırır, müzik doğanın ritimlerinden ortaya çıkmıştır, renkler doğa sayesinde geliştirilmiştir. İnsanlar, yerleşim yerlerini doğanın onlara sunduğu imkanlara göre seçmiştir. Yaşamını devam ettirebilmek için, hangi ürünü nasıl yetiştirmesi gerektiğini yine doğadan öğrenmiştir.

Bu sebeplerle doğanın tıpkı bir sınıf gibi harikulade bir öğrenme ortamı olduğunu unutmamamız gerekir. Doğanın ritmini anlamak, onunla uyum içinde yaşamayı öğrenmek, gelecek nesillere daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya bırakmak için bu derslerin hayati bir önemi vardır.

Eğer bu uyumu yakalayamazsak, doğadan alacağımız acı dersler de olur. Büyük doğa olayları, iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri, seller, sıcaklık artışları, orman yangınları, biyoçeşitlilikte yaşanan azalmalar, kuraklık… Birçok felaketin temelinde insan bulunur. Doğaya olan bağlılığımızı ve sorumluluklarımızı anlayabilmek için de eğitime ihtiyacımız vardır.

İşte bu yüzden, Garanti BBVA Yatırım desteğiyle İFSAK iş birliğinde eğitimin doğayla olan bağını keşfetmek ve güçlendirmek isteyen herkesi bu yıl 2.sini düzenlediğimiz İlk Öğretmenim Doğa fotoğraf yarışmamıza katılmaya davet ediyoruz. İlk öğretmenimiz olan doğanın bize neler öğrettiğini fotoğrafınızla anlatın!

Unutmayın, bu yarışma sadece bir fotoğraf yarışması değil, aynı zamanda bir çağrı. Daha yaşanılabilir bir dünya için sizi doğanın derslerini anlamaya davet ediyoruz!

Başvuru için tıklayın.