top of page

Psikolojik İlk Yardım (PİY)Nedir?

Yakın zamanda bir kriz yaşamış, desteğe ve yardıma ihtiyaç duyan bireylere sunulan destekleyici bir müdahaledir. PİY sunmak için ruh sağlığı alanında çalışan profesyonel olmaya gerek yoktur, acil destek sağlayabilecek herkes tarafından uygulanabilir.


Ne zaman?

Stres altındaki kişilerle temasa geçilen ilk anda ya da hemen sonrasında psikolojik ilk yardım sağlanabilir. Fakat bu yardım, olayın büyüklüğüne ve çeşidine göre bazen haftalarca sürebilir.


Nelerdir?

Bireyin yanında sessizce kalmak, yaşadığı olayı anlatırken zorlamadan dinlemek, bir şişe su vermek, yakınını telefonla aramasını sağlamak, hizmetlere ve sosyal desteklere ulaşmasına yardımcı olmak, olası zararlardan korumak vb. psikolojik ilk yardımdır.


Kimlere?

PİY, her yaştan bireye uygulanabilir. Ancak zorlu olayları yaşayan herkes psikolojik ilk yardıma ihtiyaç duymayabilir. Yardım istemeyen kişileri zorlamadan destek istediklerinde ulaşılabilir olmak önemlidir.


Nerede?

PİY, yeterince güvenli olan her yerde sunulabilir. Bu alanlar genellikle olay yeri, sağlık merkezleri, kamplar, okullar ve yardımların dağıtıldığı yerler olabilir. Özel olarak konuşmak istediği durumlarda, imkanlar dahilinde bireyin gizliliğine saygı duyulacağı bir yer bulunmaya dikkat edilmelidir.


Nasıl?

Bireyin anlattığı olayda, duygu, düşünce ve inancını sakinlik ve kabulle dinlediğinizden, her duygunun normal olduğunu hissettirdiğinizden ve tüm bunları jest-mimik, ses tonu ve beden dilinizle tutarlı biçimde yaptığınızdan emin olun. Yaşadığı kültürü, yaşını, cinsiyetini, gelenek ve dinini dikkate alarak anlayacağı ifadelerle konuşun.


Sorumluluk?

Rahatlatmak için gerçekleştiremeyeceklerinizi söylememeye dikkat ederek doğru, açık ve öz bilgi verin. "Daha fazla dinle, daha az konuş" ilkesini uygulayın. Kurtarıcı rolüne girmeden bilmediğiniz sorulara “Bilmiyorum” deyin.


Yönlendirme

PİY veren kişi kendi sınırlarını bilmeli ve gerektiğinde bireyi ilgili kişi ya da kuruluşlara yönlendirmelidir. Derin umutsuzluk, öfke ya da intikam duygularıyla kendisine ya da başkasına zarar verme olasılığını gözlemlediğinizde profesyonel destek almasına yardımcı olun veya ilgili profesyonelleri bilgilendirin.


PİY'i Sonlandırma

Krizden etkilenen insanlar iyileşmek için uzun dönemde kendi başa çıkma becerilerini kullanmaya ihtiyaç duyacaklardır. Bireylere kendilerine yardım etmeleri ve durumun kontrolünü yeniden kazanmaları için yardım edin.

215 görüntüleme

Σχόλια


bottom of page