top of page

İSTİLACI YABANCI TÜRLER 

RİSKLER - TEHDİTLER ÖNLEMLER 

Turkiye_Haritasi.png

Neden İlk Yardım Bilmek Gerekiyor? 

Tehlikeli istilacı yabancı türler gerek bünyelerinde ve yüzgeçlerinde zehir bulundurur. Bu nedenle ilk yardım uygulamalarının bilinmesi gerekmektedir. Türkiye denizlerinde tehlikeli istilacı yabancı türleri başlıcaları; aslan balığı, denizanaları, balon balıkları, ateş kurdu, uzun dikenli deniz kestanesi uzun dişli müren balığı, çırpan balığı ve çizgili yılan kedi balığı olarak sayabiliriz. 

aslan_baligi.png
deniz_salyangozu.png

Dikkat et: En Tehlikeli İstilacılar

Su sümbülü (Yeşil denizkaplumbağası yavruları yumurtadan çıktıktan sonra su sümbülü atıklarına takılır ve onların denize ulaşmalarını engeller.)

Taraklı medüz, kaykay (yerel besin zincirlerine zarar verir, balık stokları azalır, balıkçılık ve turizm faaliyetlerini etkiler.)

Deniz salyangozu (yerel besin ağına zarar verir, midye ve istiridye ve balık stokları azalır.)

Katil yosun (deniz çayırlarını tehdit eder, deniz tabanını tahrip ederek dalış turizmini olumsuz etkiler.) 

Uzak Dur: En Zehirli İstilacılar

Balon balığı (kalamar, ahtapot gibi yumuşakçalar azalır, balıkçılık faaliyetlerini etkiler, insan sağlığına zarar verir, kesinlikle eti tüketilmemelidir.)

Sokar balığı (zehirli, ekonomik değeri vardır.)

Aslan balığı (yüzgeçlerinde zehir vardır, eti ise tüketilebilir, lezzetlidir.)

Zehirli omurgasızlar (deniz kestanesi, deniz çıyanı, deniz anaları)

 

Aslan balığının çırpanın ve çizgili yılan kedi balığının yüzgeçlerinde zehirler bulunmaktadır. Bazı deniz analarının uzantılarında zehirli kapsüller bulunmaktadır. Uzun dikenli kestanenin dikenleri zehirlidir. uzun dişli  müren balığın dişlerinin etrafında bulunan bakteriler çok zehirlidir. Ateş kurdunun etrafını çevreleyen kısımlar çok zehirlidir. Aslan balıkların neredeyse tüm yüzgeçleri zehirlidir. 

su_sumbulu.png

Temas Edildiğinde İlk Yardım

Aslan balığıyla temas ettiğimiz zaman özellikle yüzgeçleri ile temas edildiğinde elimizde yüzük varsa hemen çıkartmalıyız çünkü elimiz şiştiği zaman yüzüğün kesilmesi gerekir. 40-42 derecelik bir sıcak su içerisinde 30 ila 90 dakika o bölge bekletmek gerekir. Eğer o kişinin alerjiye yatkınlığı varsa bir sağlık kurşuna gitmesi gerekir. Aslan balığında yapılan ilk yardım uygulamaları çırpan balığı gibi yüzgeçlerinde zehir bulunan diğer istilacı yabancı türlerde de uygulanabilir.

 

Deniz anaları uzantılarında zehirli kapsüller bulunur. Bu kapsüllerle temas edildiği zaman temas ettiği yer kızarır ve şiddette ağrılara neden olur. Deniz anasının uzantılarında bulunan zehirli kapsülleri oradan uzaklaştırmak gerekir. Bunun için bolca sirkeli ısıtılmış bir bezle üzerinde 15-20 dakika bekletmek ardından traş köpüğünü üzerine uygulamak ve kredi kartıyla ya da bir bıçak sırtıyla oradan uzaklaştırmaktır. Kesinlikle çıplak elle dokunmaktan kaçınılmalı, havlu veya bezle sürtülmemeli veya yıkanmamalıdır. Ayrıca çeşme suyu veya duşla yıkamak uygun değildir.

 

Balon balığında sinir hücrelerindeki iletiyi kesen bir zehir vardır. Bu balığın yenmesi ile bir takım belirtiler ortaya çıkar bunlardan biri ağız çevresinde uyuşukluk, yüzde karıncalanma, görme bozukluğu, yürüme bozukluğu, denge bozukluğu, tansiyon düşüklüğü ile karşılaşılabilir.

 

Uzun dikenli deniz kestanesi temas edildiğinde yaklaşık 20 dakika sıcak suda bekletilmeli, dikenler cımbız vasıtasıyla çıkarılmalıdır.

 

Zehirsiz olan müren balıkların ağızlarında bulunan birçok bakteri çeşitlerinden dolayı ısırılan bölge kişiden kişiye farklı enfeksiyonlara neden olur tetanoz aşısı değerlendirilir. 

DİKKAT! Tehlikeli yabancı türler konusunda yapılması gereken en önemli şey bunlara dokunmamak ve onlardan uzak durmaktır.

deniz_yildizi.png
balon_baligi.png
bottom of page