top of page

MARIAS – DENİZEL

RİSKLER - TEHDİTLER ÖNLEMLER 

Turkiye_Haritasi.png

Program Objectives

 

Our seas, which make our country a peninsula, provide not only natural beauty but also some environmental riches and economic advantages. One of the riches we possess as a country is biological diversity. 

Biological diversity constitutes significant parameters of sustainable development with its genetic, species, and ecosystem diversity elements. We observe that biodiversity, which is an indicator of the ability to sustain the life support process necessary for the well-being of humanity and a healthy environment, is under some risks and threats today. We have the responsibility to protect this biodiversity, which is so important for the well-being of humanity and transfer it to future generations.

 

As the Teachers Academy Foundation, we aim to contribute to the "MARIAS” project run by UNDP Turkey and the Ministry of Agriculture and Forestry Nature Conservation and National Parks General Directorate, in collaboration with "Marine Biodiversity Conservation Education" to increase awareness about the risks, threats, and measures that can be taken related to invasive alien species in marine environments. 

If you also say, "I am also here to protect our seas and riches," we expect you to apply for this program. 

Throughout the program, the following topics will be covered:

  • Nature, biodiversity, and ecosystems

  • The importance and conservation of marine biodiversity

  • Risks, threats, and measures related to marine biodiversity

  • Invasive alien species in marine environments and their features

  • Risks, threats, and measures related to invasive alien species in marine environments

  • Social, environmental, and economic impacts of invasive alien species in marine environments

  • Sustainable Development Goals and AICHI Biodiversity Targets

  • Fighting against invasive alien species in marine environments

  • Creating an action plan

 

Who Can Participate in the Program?

Teachers working at primary and secondary school levels in Balıkesir (Marmara and Ayvalık districts), Kırklareli (Demirköy and Vize districts), and Hatay (Samandağ district) provinces in state schools affiliated with the Ministry of National Education can apply to the program.

 

Duration and Schedule

Marine Biodiversity Conservation Education is designed in a synchronous and asynchronous structure. Colleagues who participate in the training can benefit from the training that will be open for 6 days according to their progress plans. Classroom applications, implementation of additional materials, and follow-up activities will take place within the scope of the project's activities after the training. 

aslan_baligi.png
deniz_salyangozu.png

Dikkat et: En Tehlikeli İstilacılar

Su sümbülü (Yeşil denizkaplumbağası yavruları yumurtadan çıktıktan sonra su sümbülü atıklarına takılır ve onların denize ulaşmalarını engeller.)

Taraklı medüz, kaykay (yerel besin zincirlerine zarar verir, balık stokları azalır, balıkçılık ve turizm faaliyetlerini etkiler.)

Deniz salyangozu (yerel besin ağına zarar verir, midye ve istiridye ve balık stokları azalır.)

Katil yosun (deniz çayırlarını tehdit eder, deniz tabanını tahrip ederek dalış turizmini olumsuz etkiler.) 

Uzak Dur: En Zehirli İstilacılar

Balon balığı (kalamar, ahtapot gibi yumuşakçalar azalır, balıkçılık faaliyetlerini etkiler, insan sağlığına zarar verir, kesinlikle eti tüketilmemelidir.)

Sokar balığı (zehirli, ekonomik değeri vardır.)

Aslan balığı (yüzgeçlerinde zehir vardır, eti ise tüketilebilir, lezzetlidir.)

Zehirli omurgasızlar (deniz kestanesi, deniz çıyanı, deniz anaları)

 

Aslan balığının çırpanın ve çizgili yılan kedi balığının yüzgeçlerinde zehirler bulunmaktadır. Bazı deniz analarının uzantılarında zehirli kapsüller bulunmaktadır. Uzun dikenli kestanenin dikenleri zehirlidir. uzun dişli  müren balığın dişlerinin etrafında bulunan bakteriler çok zehirlidir. Ateş kurdunun etrafını çevreleyen kısımlar çok zehirlidir. Aslan balıkların neredeyse tüm yüzgeçleri zehirlidir. 

su_sumbulu.png

Temas Edildiğinde İlk Yardım

Aslan balığıyla temas ettiğimiz zaman özellikle yüzgeçleri ile temas edildiğinde elimizde yüzük varsa hemen çıkartmalıyız çünkü elimiz şiştiği zaman yüzüğün kesilmesi gerekir. 40-42 derecelik bir sıcak su içerisinde 30 ila 90 dakika o bölge bekletmek gerekir. Eğer o kişinin alerjiye yatkınlığı varsa bir sağlık kurşuna gitmesi gerekir. Aslan balığında yapılan ilk yardım uygulamaları çırpan balığı gibi yüzgeçlerinde zehir bulunan diğer istilacı yabancı türlerde de uygulanabilir.

 

Deniz anaları uzantılarında zehirli kapsüller bulunur. Bu kapsüllerle temas edildiği zaman temas ettiği yer kızarır ve şiddette ağrılara neden olur. Deniz anasının uzantılarında bulunan zehirli kapsülleri oradan uzaklaştırmak gerekir. Bunun için bolca sirkeli ısıtılmış bir bezle üzerinde 15-20 dakika bekletmek ardından traş köpüğünü üzerine uygulamak ve kredi kartıyla ya da bir bıçak sırtıyla oradan uzaklaştırmaktır. Kesinlikle çıplak elle dokunmaktan kaçınılmalı, havlu veya bezle sürtülmemeli veya yıkanmamalıdır. Ayrıca çeşme suyu veya duşla yıkamak uygun değildir.

 

Balon balığında sinir hücrelerindeki iletiyi kesen bir zehir vardır. Bu balığın yenmesi ile bir takım belirtiler ortaya çıkar bunlardan biri ağız çevresinde uyuşukluk, yüzde karıncalanma, görme bozukluğu, yürüme bozukluğu, denge bozukluğu, tansiyon düşüklüğü ile karşılaşılabilir.

 

Uzun dikenli deniz kestanesi temas edildiğinde yaklaşık 20 dakika sıcak suda bekletilmeli, dikenler cımbız vasıtasıyla çıkarılmalıdır.

 

Zehirsiz olan müren balıkların ağızlarında bulunan birçok bakteri çeşitlerinden dolayı ısırılan bölge kişiden kişiye farklı enfeksiyonlara neden olur tetanoz aşısı değerlendirilir. 

DİKKAT! Tehlikeli yabancı türler konusunda yapılması gereken en önemli şey bunlara dokunmamak ve onlardan uzak durmaktır.

deniz_yildizi.png
balon_baligi.png
bottom of page