ÖRAV SOHBETLERİ’NİN NİSAN KONUSU TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

18.04.2018 tarihinde yayınlanmıştır.


ÖRAV SOHBETLERİ’NİN NİSAN KONUSU TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

 

Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV)  her ay konusunda bir uzmanı ağırladığı etkinliği “ÖRAV Sohbetleri”nin Nisan ayı konuğu akademisyen ve çevirmen Prof. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver olacak. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda sunum yapacak olan Uğur Tanrıöver, 25 Nisan Çarşamba günü saat 18.30 – 20.00 arasında SALT Galata’da dinleyicileriyle buluşacak.

 

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver, uzun yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yürütüyor. UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi ve Kadınların Güçlendirilmesi Kürsüsü Başkanlığı görevini de üstlenen Uğur Tanrıöver, ÖRAV Sohbetleri kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını, bu alandaki sorunları ve ne yapmalı? konusunu dinleyicileriyle paylaşacak. Eğitim odağı çerçevesinde ise "Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet" nasıl işlenmeli, eğitimciler ve aileler çocuklarıyla bu konuda iletişimi ne şekilde yürütmeli, doğru davranış biçimleri nedir sorularına dair bilgilerini de yaşanmış örnekler üzerinden katılımcılara aktaracak.

 

ÖRAV, 2008 yılından bugüne kadar eğitim programıyla eğitimcilerin mesleki gelişimine destek olmanın yanı sıra düzenlediği seminerlerle kişisel gelişimlerine de katkı sağlıyor. 2 senedir düzenlediği “ÖRAV Sohbetleri” etkinliği ile de katılımcı öğretmenleri, farklı sektörlerden gelen; meslekleri, hobileri, tutku ve azimleriyle kendilerini bulundukları yerden ileriye taşımayı başarmış kişilerle buluşturmayı amaçlayan Vakıf, bu sohbetlerle katılımcı öğretmenlerin farklı vizyonlarla tanışmasına, etkinlik sonunda kendi hayatlarına ilham verecek, onları motive edecek kazanımlarla ayrılmalarına ortam sağlamayı hedefliyor.

 

25 Nisan Çarşamba günü ücretsiz düzenlenecek olan ve kontenjan sınırı bulunan ÖRAV Sohbetleri’ne katılmak isteyenlerin, link adresinden kayıt yaptırması gerekiyor. Detaylı bilgiye ise Öğretmen Akademisi Vakfı’nın 0212 514 90 40 numaralı telefon hattından ulaşılabiliyor.

 

Prof. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver kimdir?

Prof. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra yükseköğretim ve lisansüstü çalışmalarını, Fransa'da siyasal bilim, siyaset sosyolojisi ve sosyoloji dalında yaptı.  Akademik araştırma alanları, sinema ve televizyon sosyolojisi, medya ve kültürel çalışmalar ile toplumsal cinsiyet çalışmaları olan Uğur Tanrıöver’in özellikle sosyal bilim ve  bazıları da edebiyat alanına giren yaklaşık yirmi kitap ve birçok makale çevirisi bulunuyor. Ayrıca bilimsel çalışmalarına ilişkin altı kitabı ve çok sayıda makalesi yayınlandı.